ANSA - SOUTH AUSTRALIA
   Home      Info      State Records

To download a new "line class record claim" registration form" in PDF format click here

 
                                                       
                                                           ANSA  S.A STATE RECORD CHART
                                                          To download as a PDF file click here

Last updated
19-Mar-2019
SPECIES                      LINE MASS
       ANGLER
  LOCATION
DATE

             

         
DIVISION ONE
SPORTFISHING
   
   
             

 
 
Albacore 3 3.75 L.Rimmer Pt. McDonnell 21-May-83
Barracouta 1 2.55 M.Vandergoot Victor Harbor 25-May-91
Barracuda - Snook 1 3.27 Martin Jones Victor Harbor 26-Jan-97
2 2.90 S.Apponyi Victor Harbor 26-Jan-86
Bream - Southern 1 2.20 S.Pocock Todd River 18-Aug-85
2 1.96 M.Chendweth Todd River 13-Sep-86
3 1.85 M.Chendweth Todd River 15-Sep-85
Carp - European 1 8.72 S.Grindle Milang 11-Sep-92
2 7.85 M. Vandergoot Walker Flat 11-Sep-94
3 7.25 S.Grindle Milang 11-Oct-91
4 7.25 D. Hicks Walker Flat 15-Oct-94
6 7.50 M.Teasdale Waikerie 10-Oct-77
Dolphin Fish 2 2.45 Martin Jones Pt.Augusta 08-Jan-95
3 4.86 G.Harrowfield Pt.Augusta 20-Jan-85
4 2.75 Jason MacDonald Pt.Augusta 08-Jan-95
Drummer - Silver 1 3.51 R.Chenda Rapid Bay 26-Feb-89
2 3.80 S.Richardson Rapid Bay 17-Dec-84
3 4.05 J.Baas Noarlunga Reef 01-Dec-88
Flathead - Dusky 1 2.84 M. Jones Port Hughes 28-Nov-93
2 1.70 M.Vandergoot Price 13-Dec-92
         - Sand 1 2.00 G.Fuge St.Vincent Gulf 05-May-82
         - Yank 2 2.79 K.Cassell Pt.Lincoln 18-Jul-93
Groper Blue 3 7.50 A.Hall Greenly Island 26-Apr-80
8 18.20 D.Woolford Cape Carnot 31-May-92
10 24.50 A. Verdnik Wedge Island 24-Apr-94
15 26.40 A.Suter Ceduna 06-Sep-87
Kingfish Yellowtail 3 3.04 R.Durdin Whyalla 03-Jun-87
4 5.15 P. Wolfendale Sceale Bay 17-Jan-18
6 6.91 D Cowham Point Lowly 11-Feb-93
10 23.50 Robert Chenda Point Lowly 06-Dec-99
15 35.00 Andrew Durdin Point Lowly 26-Oct-17
Mackerel - Blue 1 1.35 S.Mensforth Victor Harbor 20-Jan-83
         - Horse 1 1.25 J.Huie Victor Harbor 19-Aug-84
Morwong Blue 2 2.50 W. Heginbotham Victor Harbour 21-Oct-00
3 2.88 P.Knott Cape Elizabeth 15-Oct-85
6 8.41 Martin Jones Wedge Island 23-Apr-03
10 10.20 George Apat Cape Borda 14-Jun-96
      - Dusky 1 1.40 D.Woolford Louth Bay 22-Mar-86
Mullet 1 1.05 D.Woolford Todd River 02-Sep-86
Mulloway 1 2.42 Marcel Vandergoot Coorong 30-May-13
2 10.50 Brad Heath Wirrina 04-Jul-00
3 26.60 D.McRostie Pt. Adelaide 29-May-90
4 24.70 Robert Chenda Port Adelaide 18-Apr-99
6 31.20 A. Suter Ceduna 19-Aug-86
8 31.70 Paul Hebditch Far West Coast 18-Nov-01
10 37.00 Paul Hebditch Far West Coast 21-Nov-00
15 29.50 J.Sutton West Coast 13-Feb-87
Nannygai 1 2.22 David Goulding Stenhouse Bay 03-Oct-98
2 2.33 Paul Wolfendale Sceale Bay 14-Jan-14
Parrot Blue Spotted 1 1.55 I.Thursby Roxby Island 22-Feb-92
     - Blue Throat 1 2.25 R St Clair Wardang Island 08-Nov-80
Perch - Golden 1 2.20 P.Knott Morgan 15-Feb-87
2 1.84 Darren Hicks Walker Flat 11-Jun-95
      - Redfin 1 1.68 S.Mensforth Onkaparinga River 01-Jun-82
Ray - Eagle 1 13.30 D.Woolford Pt.Lincoln 08-Mar-86
2 15.50 P. Borg Whyalla 09-Apr-93
3 32.00 L.Hallam Whyalla 22-Dec-80
4 25.00 Ian Thursby Poverty Bay 26-Nov-94
6 46.60 C.Rees Torrens Island 30-Nov-77
8 42.50 Gloria Fiegert Tumby Bay 14-Mar-00
10 66.00 S.Grindle Moana Beach 06-Apr-90
15 46.71 D.Daniels Torrens Island 12-Aug-77
    - Shovelnose 1 2.70 Wayne Turner Port Victoria 07-Nov-98
6 3.85 R.Higgins Coorong 27-Dec-77
    - Smooth 1 4.24 John Cameron Balgowan 18-Mar-00
2 8.00 R.Sinclair Pt.Lincoln 17-Jan-88
6 35.00 A.Suter Ceduna 03-Oct-85
8 70.50 D.Woolford Pt.Lincoln 08-Jun-92
10 41.76 B.Wood Coles Point 20-Feb-86
    - Sthn Fiddler 1 9.40 Robert Chenda Pondalowie Bay 16-Sep-95
2 8.30 C.Stone Louth Bay 04-Jan-86
3 9.60 D.Woolford Boston Bay 12-Apr-87
6 7.50 R.McLean Torrens Island 24-Oct-77
Salmon Australian 1 4.20 B.Brown Nullarbor Station 03-Aug-80
2 4.80 J.Blake Nullarbor Station 03-Aug-80
3 4.37 P.Etherton Victor Harbor 25-Nov-84
4 6.00 Jeff Ware Sceale Bay 21-Jan-16
6 5.00 Paul Wolfendale Sceale Bay 22-Jan-19
Samsonfish 3 4.635 Richard Hill Marion Bay 7-Mar-15
6 6.485 Richard Hill Sceale Bay 19-Dec-13
10 14.00 Marcel Vandergoot Marion Bay 31-May-14
15 16.00 Marcel Vandergoot Marion Bay 31-May-14
Shark - Blue 3 17.60 S. Jackson Whyalla 03-Jan-94
      - Bronze Whaler 1 5.00 M. Vandergoot Tiparra West 16-Feb-92
2 11.60 G. Trace Whyalla 09-Apr-93
3 13.75 G.Doyle Coffin Bay 26-Nov-84
4 11.80 R.Chenda Pt. Victoria 27-Dec-92
6 14.50 R.Chenda Pt. Victoria 28-Mar-92
8 29.00 Carl Lebon Whyalla 25-Jan-95
10 75.00 G.Weston Victor Harbor 26-Feb-80
15 163.00 S.Mensforth Pt.Victoria 09-Jan-82
      - Gummy 1 4.25 John Consadine Balgowan 09-Dec-99
2 6.03 David Hough Balgowan 09-Dec-99
3 8.90 A.Hall Whyalla 13-Sep-81
4 11.90 Wayne Turner Balgowan 20-May-01
8 22.60 M. Jones Althorpe Island 15-May-94
      - Hammerhead 1 8.84 G.Doyle Ardrossan 27-Dec-85
2 15.20 P. Borg Whyalla 10-Apr-93
3 13.25 A Smith O Sullivans Beach 18-Jan-93
4 21.00 G. Trace Wirrina 31-Jan-93
6 22.20 P.Borg Outer Harbor 15-Nov-92
10 18.23 S.Jackson Whyalla 02-Oct-91
15 19.25 I.Thursby Whyalla 02-Jan-89
      - Mako 2 11.50 G.Doyle Victor Harbor 16-Dec-89
3 12.00 S.Mensforth Victor Harbor 25-Jan-85
6 18.50 S.Mensforth Victor Harbor 05-Jan-83
      -School 3 22.00 D.Green Dolphin Bay 11-Apr-87
6 25.00 S.Mensforth Cape Jervis 06-Jun-87
      - Seven Gill 10 87.00 S. Henshaw Edithburgh 17-Jul-94
      - Thresher 6 27.00 G.Ainsworth Victor Harbor 11-Jun-84
Skate - Melbourne 6 15.00 R.Dunn Outer Harbor 01-Jun-80
Snapper 1 10.95 J.Ware Whyalla 18-May-86
2 14.00 S.McKenzie Whyalla 19-May-91
3 15.00 Paul Hebditch Whyalla 17-Apr-01
4 16.40 A.Hall Whyalla 05-Dec-90
6 15.90 Geoff Verrall Outer Harbour 03-Sep-97
8 18.00 T. Smart Outer Harbour 11-Oct-99
10 16.20 M.Noble Whyalla 24-Nov-90
15 16.36 Alan Hall Whyalla 02-May-05
Sweep - Sea 1 2.10 Darrell Porter Greenly Island 17-Feb-96
      - Banded 1 1.23 R St Clair Edithburgh 17-Aug-80
2 2.20 R.Armstrong Cannon Reef 24-Mar-90
Tailor 3 3.31 W.Jackson Waitpinga 16-Sep-79
Tench 1 1.98 Darren Hicks Dawson Creek 03-Oct-97
Trevally - Silver 1 2.02 A.Smith Victor Harbor 14-Mar-92
2 4.31 Rick Fisher W. River Reef KI 22-Mar-95
3 4.90 Kym Taylor Victor Harbour 21-Oct-00
4 5.26 David Marsh Victor Harbour 21-Oct-00
Trout - Brown 1 3.60 D.Green Torrens River 04-Sep-85
2 1.80 S.Richardson Broughton River 14-Nov-84
      - Rainbow 1 2.10 G.Deanshaw One Tree Hill 05-Jun-83
2 2.56 Marion Molnar Light River 10-Jan-93
Tuna Sthn Bluefin 3 8.10 L.Rimmer Pt.McDonnell 06-Jun-82
4 19.00 T Tierney West Coast 30-Jan-93
6 20.60 Marcel Vandergoot Port Lincoln 14-Apr-98
8 24.50 David Marsh Port Lincoln 23-Apr-00
10 20.50 John Consadine Sceale Bay 24-Jan-99
15 19.50 John Consadine Sceale Bay 28-Jan-99
Warehou 1 1.70 A. Smith Victor Harbor 17-Jul-93
2 1.80 I.Whitrod Victor Harbor 29-Jul-84
Whiting King George 1 1.32 R.St.Clair Rapid Bay 16-Nov-80
::
DIVISION ONE  JUNIOR SPORTFISHING 
Barracouta 1 1.82 C.Fisher Victor Harbor 19-Dec-91
Barracuda - Snook 1 1.60 D.Stone Dangerous Reef 21-Apr-88
Bream - Southern 1 1.25 J.Sammut Poonindie 05-Sep-82
2 1.87 A.Sammut Poonindie 05-Sep-82
Carp - European 1 7.97 D. Cameron Lake Alexandrina 09-Jun-96
2 6.48 D. Cameron Goolwa 23-May-93
3 5.90 Paul Skinner Murbko Flat 24-Jan-96
6 7.18 A. Jackson Swan Reach 28-Aug-94
Drummer - Silver 1 1.42 R.Wilkinson Pt. Hughes 05-Mar-89
2 3.13 D.Wickham Pt. Noarlunga 20-Dec-88
3 2.43 D. Cameron Moana 29-Aug-93
6 3.30 R.Wilkinson Bird Island 11-Oct-92
Flathead - Sand 1 1.60 D.Woolford Pt.Lincoln 25-Apr-88
Mackeral - Blue 1 0.95 P.Mann Victor Harbor 06-Jan-84
Mulloway 1 1.21 Kevin Cameron Coorong 16-Jan-99
2 2.58 R.Milne Ardrossan 09-Feb-85
10 22.60 Andrew Durdin West Coast 06-Dec-03
Perch - Golden 1 1.05 Joanne Turner Devon Downs 21-Oct-95
Perch - Redfin 1 1.45 S.Mensforth Meadows 07-Nov-85
Ray - Eagle 6 28.00 Kevin Cameron Torrens Island 14-Jan-99
10 47.80 S.Miller Ceduna 30-Jan-86
15 24.42 G.Dickman Torrens Island 02-Apr-78
    - Shovelnose 1 1.79 Kevin Cameron Glenelg 25-Nov-94
    - Smooth 6 18.60 J.Sammut Whyalla 04-Feb-84
8 28.30 D. Porter Whyalla 23-Jan-96
    - Sthn Fiddler 1 4.50 D.Woolford Coffin Bay 12-Oct-86
3 8.60 D.Woolford Pt.Lincoln 18-Apr-88
6 11.10 D. Cameron Glenelg 09-Oct-94
Salmon Australian 1 1.74 Hayley Oldenbeuving Port Hughes 02-Oct-00
2 4.14 S.Miller Ceduna 03-Sep-85
3 3.95 J.Blackmore Victor Harbor 16-Jan-83
4 2.75 Aaron Jackson Gunyah Beach 10-Oct-96
6 4.59 Jacob Maiolo  15yrs Sceale Bay 23-Jan-16
Samson Fish 6 4.47 Jacob Maiolo  15yrs Sceale Bay 23-Jan-16
Shark-Bronze Whaler 1 3.10 R.Wilkinson Tiparra Light 31-Jan-93
3 8.30 R.Wilkinson Cape Elizabeth 08-Mar-92
Shark - Hammerhead 6 15.2 Paul Skinner Balgowan 17-Dec-94
Snapper 1 8.20 D.Woolford Pt.Lincoln 24-May-88
2 9.88 G.Cheesman Whyalla 27-Oct-85
3 12.00 D.Carn Whyalla 26-Jun-83
6 13.55 J.Summut Whyalla 30-Apr-88
10 12.23 T.Kingston Whyalla 30-Apr-88
Trevally-Silver 3 2.19 M.Drewer Pt Lincoln 22-Nov-92
4 3.69 Jacob Maiolo  15yrs Sceale Bay 20-Jan-16
Trout -Rainbow 1 1.02 S.Yates Barossa Valley 22-Mar-86
Tuna Sthn. Bluefin 6 11.915 Riley Giersch  15yrs Cape Borda 09-Mar-14
10 10.155 Riley Giersch  15yrs Port MacDonnell 09-Jun-14
Whiting-King George 1 0.80 D.Woolford Reef Point 21-Feb-88
::
DIVISION TWO LURECASTING
Barracouta 1 1.97 I.Whitrod Victor Harbor 28-Dec-85
Barracuda - Snook 1 2.60 R.Horsefall Victor Harbor 22-Jan-83
Bream - Black 1 1.83 Shane Evans Coorong 18-Jan-16
Carp - European 1 4.56 John Cameron Walker Flat 11-Jun-95
2 5.15 Marcel Vandergoot Devon Downs 23-Apr-95
Flathead - Dusky 1 1.48 A.Hall Whyalla 15-Jul-90
         - Sand 1 2.53 C.Whiting Spencer Gulf 15-Sep-81
Kingfish-Yellowtail 2 1.64 R.Chenda Rapid Bay 21-Jan-90
3 4.74 D Giersch Sceale Bay 31-Dec-15
Mackerel - Blue 1 1.40 R.St.Clair Victor Harbor 07-Feb-82
Mulloway 1 1.43 G.Fuge Torrens Island 21-Jun-81
2 3.12 G.Bald Coorong 02-Mar-78
6 27.00 G.Lovell Pt.Adelaide 28-May-90
8 22.60 R.Wood Pt.Adelaide 25-May-90
10 26.50 R.Horsefall Murray River 09-Feb-89
Mullet 1 1.10 D.Woolford Todd River 02-Sep-86
Parrot Blue Throat 1 1.38 I.Whitrod Pages 05-Jul-87
Perch - Redfin 1 1.80 S.Mensforth Meadows 07-Jul-85
Salmon - Australian 1 4.50 B.Brown Nullarbor Station 03-Aug-80
2 4.60 R.Fisher Nullarbor Station 03-Aug-80
3 4.90 G.Brice Nullarbor Station 03-Aug-80
4 5.20 Paul Wolfendale Sceale Bay 21-Jan-16
6 5.35 S.Holme Browns Beach 31-Jan-82
Samson Fish 2 1.70 R.St.Clair Victor Harbor 17-May-82
3 7.91 D Giersch Sceale Bay 31-Dec-15
4 7.89 June Oldenbeuving Sceale Bay 17-Jan-19
6 9.20 June Oldenbeuving Sceale Bay 16-Jan-18
Shark-Bronze Whaler 1 2.10 I.Whitrod Victor Harbor 17-May-82
Snapper 1 1.62 R Hill Edithburgh 25-Aug-13
2 4.00 R.Sinclair Arno Bay 03-Dec-88
3 3.00 I.Whitrod Victor Harbor 29-Sep-86
6 7.40 R.St.Clair Victor Harbor 18-May-81
Sweep 1 1.70 S. Jackson Greenly Island 20-Feb-94
2 1.74 D Giersch Sceale Bay 28-Dec-14
Trevally - Silver 1 1.90 T Tierney West Coast 14-Jan-93
2 2.70 R.St.Clair Victor Harbor 15-May-82
3 2.40 I.Whitrod Victor Harbor 21-Sep-86
Trout - Brown 1 1.71 B.Brown Wirrina Lake 30-Jan-81
2 2.70 K.Cunningham Balakava 17-Jun-84
      - Rainbow 1 1.85 G.Deanshaw One Tree Hill 08-May-83
Tuna-Sthn Bluefin 4 13.985 D Giersch Sceale Bay 28-Dec-14
6 15.50 M.O'Connell Pt McDonnell 09-Jun-91
8 12.50 S.Evans Pt McDonnell 17-Jun-91
10 14.60 G.Apat Pt McDonnell 09-Jun-91
Warehou 2 1.59 I.Whitrod Victor Harbor 28-Jul-84
3 1.81 G.Whitrod Victor Harbor 28-Jul-84
DIVISION TWO  JUNIOR LURECASTING
Carp 1 2.78 Kevin Cameron Torrens River 05-Apr-99
Salmon 1 1.18 Hayley Oldenbeuving Port Highes 02-Oct-00
4 4.41 Jacob Maiolo  15yrs Sceale Bay 20-Jan-16
Samson Fish 6 6.40 Riley Giersch  15yrs Sceale Bay 30-Dec-14
Tuna-Sthn Bluefin 6 15.795 Riley Giersch  15yrs Sceale Bay 28-Dec-14
DIVISION THREE  FLYFISHING
Carp 3 6.25 Aaron Errington River Torrens 19-Oct-96
4 6.16 Aaron Errington River Torrens 18-Oct-96
Flathead - Dusky 1 3.20 G.Fuge  Pt. Wakefield 17-Feb-88
Salmon - Australian 1 2.60 B.Brown Fowlers Bay 15-Sep-81
3 3.75 Paul Hebditch Far West Coast 21-Nov-00
4 4.35 G.Fuge Victor Harbor 21-Dec-85
Trevally-Silver 2 2.23 A.Smith Victor Harbor 01-Jan-93
Trout - Brown 1 2.30 B.Brown Broughton River 27-Jul-85
2 2.38 B.Brown Broughton River 27-Jul-85
      - Rainbow 1 1.80 B.Brown Onkaparinga River 27-Jan-85
::
DIVISION FOUR GAMEFISHING
Albacore 10 17.95 Andrew Smith Port McDonnell 28-May-98
Carp 1 4.34 Gary Simmons River Torrens 03-Nov-96
Salmon - Australian 1 3.80 S.Pocock Almonta Beach 22-Mar-87
2 4.50 S. Jackson Scotts Beach 16-Jun-94
3 4.34 Paul Wolfendale Sceale Bay 17-Jan-18
4 4.40 I. Thursby Scotts Beach 17-Jun-94
6 5.12 Jacob Maiolo Sceale Bay 22-Jan-19
Samson Fish 3 7.55 Riley Giersch Sceale Bay 29-Dec-15
6 17.02 John Consadine Marion Bay 20-Sep-14
Shark - Blue 8 95.00 D.Woolford Bostin Bay 05-Apr-87
10 48.50 Andrew Smith Victor Harbor 30-Jun-98
     -Bronze Whaler 1 10.00 D. Nelli Rapid Bay 31-Jan-93
2 5.40 M.Vandergoot Yorke Peninsula 02-Mar-91
4 3.90 K.Mann Christies Beach 25-Feb-84
6 13.05 G. Trace Outer Harbor 13-Jan-93
10 24.50 S. Grindle Seaford Beach 07-Mar-93
15 270.00 A.Suter Ceduna 06-Nov-87
     -Hammerhead 2 12.00 John Consadine Port Hughes 09-Dec-00
4 21.60 A.Parker Boston Island 22-Feb-87
6 23.70 C.Feuerheerdt Victor Harbor 06-Feb-82
15 117.00 A.Smith Victor Harbor 25-Feb-91
     -Mako 4 69.50 R.Banner Pt.McDonnell 25-May-85
10 25.45 C.Bell Victor Harbor 10-Jan-82
Snapper 1 8.70 Wayne Turner Balgowan 20-Oct-01
2 13.93 Paul Wolfendale St. Kilda 17-Dec-11
3 10.20 Richard Hill North Haven 19-Dec-13
4 13.40 Knut Gassmanis Whyalla 10-Apr-98
6 12.35 Louise Sullivan Ardrossan 14-Nov-99
8 13.85 Bob Pannell Whyalla 10-Jul-98
10 12.92 Marcel Vandergoot Ardrossan 14-Nov-99
Trevally 1 1.80 Marcel Vandergoot Victor Harbor 13-Jan-96
2 2.38 R. Chenda Victor Harbor 02-Oct-93
Tuna - Sthn Bluefin 3 12.10 Richard Hill Sceale Bay 07-Jan-15
4 15.85 M Vandergoot Cape Borda 10-Mar-13
6 15.75 J.Csortan Pt.McDonnell 23-May-83
8 21.00 Martin Jones Sceale Bay 25-Jan-99
10 28.30 Vicki Cox Port Lincoln 02-Apr-02
24 108.50 John Consadine Port MacDonnell 19-Sep-15
37 128.63 Paul Wolfendale Cape Jaffa 28-Oct-15
::
DIVISION FOUR JUNIOR GAMEFISHING
Kingfish 24 18.40 E. Scott Port Augusta 06-Oct-95
Salmon 1 0.775 Hayley Oldenbeuving Bird Reef 02-Oct-00
2 1.935 Paul Skinner Port Lincoln 18-Jan-96
Samson Fish 3 4.92 Jacob Maiolo  15yrs Sceale Bay 20-Jan-16
6 6.18 Jacob Maiolo  15yrs Sceale Bay 18-Jan-16
Tuna Southern Bluefin 6 10.38 Jacob Maiolo  15yrs Sceale Bay 18-Jan-16
24 91.5 Alex Consadine 14 yrs Port MacDonnell 19-Sep-15
DIVISION FIVE HANDLINES
Carp 3 5.46 Darren Hicks Torrens River 18-Jun-95
4 5.25 Darren Hicks Torrens River 04-Oct-95
DIVISION SIX LANDBASED GAMEFISHING
Carp 1 4.35 Gary Simmons River Torrens 03-Nov-96
Kingfish Yellowtail 6 13.20 B.Brown Rapid Bay 07-Feb-80
10 14.00 B.Brown Rapid Bay 09-Jan-80
24 21.50 S. Discombe Point Lowly 22-Oct-93
Mulloway 1 4.988 Shane Evans Coorong 13-Mar-16
Salmon Australian 1 3.40 D.Woolford Almonta Beach 14-Mar-87
2 4.10 I. Thursby Scotts Beach 16-Jun-94
3 3.02 John Cameron Scotts Beach 26-Jul-01
4 4.25 I. Thursby Scotts Beach 15-Jun-94
Shark-Bronze Whaler 10 52.20 T.Tierney Nundroo 18-Feb-85
15 168.00 G.Lovell Stenhouse Bay 09-Oct-88
DIVISION SEVEN ALL TACKLE RECORDS
Bream 2.08 David Ellis Coorong 14-Oct-03
Kingfish - Yellowtail 28.30 Vince Ruggiero Port Augusta 26-Aug-00
Mulloway 37.00 Paul Hebditch Far West Coast 21-Nov-00
Nannygai 2.57 Paul Wolfendale Sceale Bay 17-Jan-19
Ray - Eagle 42.50 Gloris Fiegert Tumby Bay 14-Mar-00
Ray - Smooth 4.24 John Cameron Balgowan 18-Mar-00
Salmon 6.185 Simon Green Sceale Bay 13-Jan-14
Shark - Gummy 11.90 Wayne Turner Balgowan 09-May-01
Shark - Hammerhead 12.00 John Consadine Port Hughes 09-Dec-00
Snapper 16.36 Alan Hall Whyalla 02-May-05
Trevally 5.26 David Marsh Victor Harbour 21-Oct-00
Tuna - Southern Bluefin 28.50 Paul Hebditch Port Lincoln 10-Mar-00
DIVISION EIGHT TROPHY LENGTH RECORDS
Barracuda Snook 820mm Lyn Gassmanis Edithburgh 27-Aug-08
Bream-Southern Black 530mm Shane Evans Coorong 09-Jan-14
Carp - European 750mm Marcel Vandergoot Point Sturt 01-Feb-16
Cod - Murray 1225mm James Fitzpatrick Loxton 30-May-16
Flathead. Sthn. Blue-spotted 610mm Matthew Emery Marion Bay 30-Jun-17
Flounder 350 mm Amanda Whitehorn West Lakes 31-Dec-18
Golden Perch 610 mm David Dalton Cadell 26-May-18
Groper, Western Blue 700mm Richard Hill Sceale Bay 10-Jan-16
Kingfish - Yellowtail 1240 mm Matthew Gorne Port River 05-Nov-18
Morwong-Blue 690mm Simon Green Pondalowie Bay 13-Mar-16
Morwong - Jackass 380mm Simon Green Port MacDonnell 23-Apr-16
Mulloway 1400mm Levi Nash Yalata 24-Nov-17
Nannygai 595mm David Ellis Jnr. Coffin Bay 10-May-09
Salmon - Australian 785 mm Jacob Maiolo Sceale Bay 22-Jan-19
Samson Fish 1230mm Marcel Vandergoot Marion Bay 31-May-14
Shark - Bronze Whaler 1830 mm Simon Green Buffalo Reef 30-Dec-15
Shark - Gummy 1470mm Annie Colls Edithburgh 16-Dec-17
Shark - School 1580 mm Simon Green Althorpe Island 07-Mar-19
Snapper 1070mm Ashley Smith Arno Bay 29-Apr-09
Sweep, Sea 555mm Jacob Colls Althorpe Island 11-Jan-17
Trevally-Silver  860mm Paul Wolfendale Sceale Bay 13-Jan-14
Tuna - Southern Bluefin 1690mm Simon Green Cape Jaffa 23-Oct-15
Whiting - King George 605 mm James Goldsmith Marion Bay 06-Mar-14
DIVISION EIGHT JUNIOR TROPHY LENGTH RECORDS
Bream-Southern Black 490 mm Osten Martin 15yrs Coorong 11-Jan-19
Carp - European 720 mm Jacob Maiolo 15 yrs Torrens River 07-Aug-15
Flathead. Sthn. Blue-spotted 530 mm Joshua Goldsmith 9yrs Althorpe Island 11-Jan-17
Morwong-Blue 590 mm Jacob Maiolo 15 yrs Marion Bay 11-Mar-16
Salmon 790 mm Jacob Maiolo 15 yrs Sceale Bay 21-Jan-16
Samson Fish 1200 mm Alex Consadine  14yrs Marion Bay 20-Sep-14
Sweep, Sea 497 mm Riley Giersch  15 yrs Sceale Bay 28-Dec-14
Trevally - Silver 660 mm Jacob Maiolo 15 yrs Sceale Bay 21-Jan-16
Whiting - King George 540 mm Mitch Goldsmith Cape Jaffa 20-Jan-18
DIVISION EIGHT SUB-JUNIOR TROPHY LENGTH RECORDS
Bream-Southern Black 480 mm Dusty Willis  8yrs Coorong 04-Apr-15
Carp - European 600 mm Bailey Evans 8yrs Lake Alexandrina 28-Jan-17
Perch Golden  380 mm Rhys Fitzpatrick 3yrs Blanchetown upper 23-Mar-17
Perch Redfin 350 mm Taya Harper 8yrs Birdwood 21-May-17
Mulloway 840 mm Taya Harper 8yrs Coorong 12-Dec-15
Whiting - King George 480 mm Hayden Goldsmith 7 yrs Kingston 31-Dec-18
- - - - - - -