ANSA - SOUTH AUSTRALIA
   Home      Info      State Records

To download a new "line class record claim" registration form" in PDF format click here

 
                                                       
                                                           ANSA  S.A STATE RECORD CHART
                                                          To download as a PDF file click here

Last updated
03-Nov-17
SPECIES LINE MASS   ANGLER LOCATION DATE
             
           
DIVISION ONE       SPORTFISHING    
             
Albacore 3 3.75   L.Rimmer Pt. McDonnell 21-May-83
             
Barracouta 1 2.55   M.Vandergoot Victor Harbor 25-May-91
             
Barracuda - Snook 1 3.27   Martin Jones Victor Harbor 26-Jan-97
  2 2.90   S.Apponyi Victor Harbor 26-Jan-86
             
Bream - Southern 1 2.20   S.Pocock Todd River 18-Aug-85
  2 1.96   M.Chendweth Todd River 13-Sep-86
  3 1.85   M.Chendweth Todd River 15-Sep-85
             
Carp - European 1 8.72   S.Grindle Milang 11-Sep-92
  2 7.85   M. Vandergoot Walker Flat 11-Sep-94
  3 7.25   S.Grindle Milang 11-Oct-91
  4 7.25   D. Hicks Walker Flat 15-Oct-94
  6 7.50   M.Teasdale Waikerie 10-Oct-77
             
Dolphin Fish 2 2.45   Martin Jones Pt.Augusta 08-Jan-95
  3 4.86   G.Harrowfield Pt.Augusta 20-Jan-85
  4 2.75   Jason MacDonald Pt.Augusta 08-Jan-95
             
Drummer - Silver 1 3.51   R.Chenda Rapid Bay 26-Feb-89
  2 3.80   S.Richardson Rapid Bay 17-Dec-84
  3 4.05   J.Baas Noarlunga Reef 01-Dec-88
             
Flathead - Dusky 1 2.84   M. Jones Port Hughes 28-Nov-93
  2 1.70   M.Vandergoot Price 13-Dec-92
             
         - Sand 1 2.00   G.Fuge St.Vincent Gulf 05-May-82
             
         - Yank 2 2.79   K.Cassell Pt.Lincoln 18-Jul-93
             
Groper Blue 3 7.50   A.Hall Greenly Island 26-Apr-80
  8 18.20   D.Woolford Cape Carnot 31-May-92
  10 24.50   A. Verdnik Wedge Island 24-Apr-94
  15 26.40   A.Suter Ceduna 06-Sep-87
             
Kingfish Yellowtail 3 3.04   R.Durdin Whyalla 03-Jun-87
  6 6.91   D Cowham Point Lowly 11-Feb-93
  10 23.50   Robert Chenda Point Lowly 06-Dec-99
  15 28.30   Vince Ruggiero Port Augusta 26-Aug-00
             
Mackerel - Blue 1 1.35   S.Mensforth Victor Harbor 20-Jan-83
             
         - Horse 1 1.25   J.Huie Victor Harbor 19-Aug-84
             
Morwong Blue 2 2.50   W. Heginbotham Victor Harbour 21-Oct-00
  3 2.88   P.Knott Cape Elizabeth 15-Oct-85
  6 8.41   Martin Jones Wedge Island 23-Apr-03
  10 10.20   George Apat Cape Borda 14-Jun-96
             
      - Dusky 1 1.40   D.Woolford Louth Bay 22-Mar-86
             
Mullet 1 1.05   D.Woolford Todd River 02-Sep-86
             
Mulloway 1 2.42   Marcel Vandergoot Coorong 30-May-13
  2 10.50   Brad Heath Wirrina 04-Jul-00
  3 26.60   D.McRostie Pt. Adelaide 29-May-90
  4 24.70   Robert Chenda Port Adelaide 18-Apr-99
  6 31.20   A. Suter Ceduna 19-Aug-86
  8 31.70   Paul Hebditch Far West Coast 18-Nov-01
  10 37.00   Paul Hebditch Far West Coast 21-Nov-00
  15 29.50   J.Sutton West Coast 13-Feb-87
             
Nannygai 1 2.22   David Goulding Stenhouse Bay 03-Oct-98
  2 2.33   Paul Wolfendale Sceale Bay 14-Jan-14
             
Parrot Blue Spotted 1 1.55   I.Thursby Roxby Island 22-Feb-92
             
     - Blue Throat 1 2.25   R St Clair Wardang Island 08-Nov-80
             
Perch - Golden 1 2.20   P.Knott Morgan 15-Feb-87
  2 1.84   Darren Hicks Walker Flat 11-Jun-95
             
      - Redfin 1 1.68   S.Mensforth Onkaparinga River 01-Jun-82
             
Ray - Eagle 1 13.30   D.Woolford Pt.Lincoln 08-Mar-86
  2 15.50   P. Borg Whyalla 09-Apr-93
  3 32.00   L.Hallam Whyalla 22-Dec-80
  4 25.00   Ian Thursby Poverty Bay 26-Nov-94
  6 46.60   C.Rees Torrens Island 30-Nov-77
  8 42.50   Gloria Fiegert Tumby Bay 14-Mar-00
  10 66.00   S.Grindle Moana Beach 06-Apr-90
  15 46.71   D.Daniels Torrens Island 12-Aug-77
             
    - Shovelnose 1 2.70   Wayne Turner Port Victoria 07-Nov-98
  6 3.85   R.Higgins Coorong 27-Dec-77
             
    - Smooth 1 4.24   John Cameron Balgowan 18-Mar-00
  2 8.00   R.Sinclair Pt.Lincoln 17-Jan-88
  6 35.00   A.Suter Ceduna 03-Oct-85
  8 70.50   D.Woolford Pt.Lincoln 08-Jun-92
  10 41.76   B.Wood Coles Point 20-Feb-86
             
    - Sthn Fiddler 1 9.40   Robert Chenda Pondalowie Bay 16-Sep-95
  2 8.30   C.Stone Louth Bay 04-Jan-86
  3 9.60   D.Woolford Boston Bay 12-Apr-87
  6 7.50   R.McLean Torrens Island 24-Oct-77
             
Salmon Australian 1 4.20   B.Brown Nullarbor Station 03-Aug-80
  2 4.80   J.Blake Nullarbor Station 03-Aug-80
  3 4.37   P.Etherton Victor Harbor 25-Nov-84
  4 6.00   Jeff Ware Sceale Bay 21-Jan-16
  6 4.20   S. Jackson Scotts Beach 17-Jun-94
             
Samsonfish 3 4.635   Richard Hill Marion Bay 7-Mar-15
  6 6.485   Richard Hill Sceale Bay 19-Dec-13
  10 14.00   Marcel Vandergoot Marion Bay 31-May-14
  15 16.00   Marcel Vandergoot Marion Bay 31-May-14
             
Shark - Blue 3 17.60   S. Jackson Whyalla 03-Jan-94
             
      - Bronze Whaler 1 5.00   M. Vandergoot Tiparra West 16-Feb-92
  2 11.60   G. Trace Whyalla 09-Apr-93
  3 13.75   G.Doyle Coffin Bay 26-Nov-84
  4 11.80   R.Chenda Pt. Victoria 27-Dec-92
  6 14.50   R.Chenda Pt. Victoria 28-Mar-92
  8 29.00   Carl Lebon Whyalla 25-Jan-95
  10 75.00   G.Weston Victor Harbor 26-Feb-80
  15 163.00   S.Mensforth Pt.Victoria 09-Jan-82
             
      - Gummy 1 4.25   John Consadine Balgowan 09-Dec-99
  2 6.03   David Hough Balgowan 09-Dec-99
  3 8.90   A.Hall Whyalla 13-Sep-81
  4 11.90   Wayne Turner Balgowan 20-May-01
  8 22.60   M. Jones Althorpe Island 15-May-94
             
      - Hammerhead 1 8.84   G.Doyle Ardrossan 27-Dec-85
  2 15.20   P. Borg Whyalla 10-Apr-93
  3 13.25   A Smith O Sullivans Beach 18-Jan-93
  4 21.00   G. Trace Wirrina 31-Jan-93
  6 22.20   P.Borg Outer Harbor 15-Nov-92
  10 18.23   S.Jackson Whyalla 02-Oct-91
  15 19.25   I.Thursby Whyalla 02-Jan-89
             
      - Mako 2 11.50   G.Doyle Victor Harbor 16-Dec-89
  3 12.00   S.Mensforth Victor Harbor 25-Jan-85
  6 18.50   S.Mensforth Victor Harbor 05-Jan-83
             
      -School 3 22.00   D.Green Dolphin Bay 11-Apr-87
  6 25.00   S.Mensforth Cape Jervis 06-Jun-87
             
      - Seven Gill 10 87.00   S. Henshaw Edithburgh 17-Jul-94
             
      - Thresher 6 27.00   G.Ainsworth Victor Harbor 11-Jun-84
             
Skate - Melbourne 6 15.00   R.Dunn Outer Harbor 01-Jun-80
             
Snapper 1 10.95   J.Ware Whyalla 18-May-86
  2 14.00   S.McKenzie Whyalla 19-May-91
  3 15.00   Paul Hebditch Whyalla 17-Apr-01
  4 16.40   A.Hall Whyalla 05-Dec-90
  6 15.90   Geoff Verrall Outer Harbour 03-Sep-97
  8 18.00   T. Smart Outer Harbour 11-Oct-99
  10 16.20   M.Noble Whyalla 24-Nov-90
  15 16.36   Alan Hall Whyalla 02-May-05
             
Sweep - Sea 1 2.10   Darrell Porter Greenly Island 17-Feb-96
             
      - Banded 1 1.23   R St Clair Edithburgh 17-Aug-80
  2 2.20   R.Armstrong Cannon Reef 24-Mar-90
             
Tailor 3 3.31   W.Jackson Waitpinga 16-Sep-79
             
Tench 1 1.98   Darren Hicks Dawson Creek 03-Oct-97
             
Trevally - Silver 1 2.02   A.Smith Victor Harbor 14-Mar-92
  2 4.31   Rick Fisher W. River Reef KI 22-Mar-95
  3 4.90   Kym Taylor Victor Harbour 21-Oct-00
  4 5.26   David Marsh Victor Harbour 21-Oct-00
             
Trout - Brown 1 3.60   D.Green Torrens River 04-Sep-85
  2 1.80   S.Richardson Broughton River 14-Nov-84
             
      - Rainbow 1 2.10   G.Deanshaw One Tree Hill 05-Jun-83
  2 2.56   Marion Molnar Light River 10-Jan-93
             
Tuna Sthn Bluefin 3 8.10   L.Rimmer Pt.McDonnell 06-Jun-82
  4 19.00   T Tierney West Coast 30-Jan-93
  6 20.60   Marcel Vandergoot Port Lincoln 14-Apr-98
  8 24.50   David Marsh Port Lincoln 23-Apr-00
  10 20.50   John Consadine Sceale Bay 24-Jan-99
  15 19.50   John Consadine Sceale Bay 28-Jan-99
             
Warehou 1 1.70   A. Smith Victor Harbor 17-Jul-93
  2 1.80   I.Whitrod Victor Harbor 29-Jul-84
             
Whiting King George 1 1.32   R.St.Clair Rapid Bay 16-Nov-80
::            
DIVISION ONE        JUNIOR SPORTFISHING     
             
             
Barracouta 1 1.82   C.Fisher Victor Harbor Barracouta
             
Barracuda - Snook 1 1.60   D.Stone Dangerous Reef Barracuda - Snook
             
Bream - Southern 1 1.25   J.Sammut Poonindie Bream - Southern
  2 1.87   A.Sammut Poonindie  
             
Carp - European 1 7.97   D. Cameron Lake Alexandrina Carp - European
  2 6.48   D. Cameron Goolwa  
  3 5.90   Paul Skinner Murbko Flat  
  6 7.18   A. Jackson Swan Reach  
             
Drummer - Silver 1 1.42   R.Wilkinson Pt. Hughes Drummer - Silver
  2 3.13   D.Wickham Pt. Noarlunga  
  3 2.43   D. Cameron Moana  
  6 3.30   R.Wilkinson Bird Island  
             
Flathead - Sand 1 1.60   D.Woolford Pt.Lincoln Flathead - Sand
             
Mackeral - Blue 1 0.95   P.Mann Victor Harbor Mackeral - Blue
             
Mulloway 1 1.21   Kevin Cameron Coorong Mulloway
  2 2.58   R.Milne Ardrossan  
  10 22.60   Andrew Durdin West Coast  
             
Perch - Golden 1 1.05   Joanne Turner Devon Downs Perch - Golden
             
Perch - Redfin 1 1.45   S.Mensforth Meadows Perch - Redfin
             
Ray - Eagle 6 28.00   Kevin Cameron Torrens Island Ray - Eagle
  10 47.80   S.Miller Ceduna  
  15 24.42   G.Dickman Torrens Island  
             
    - Shovelnose 1 1.79   Kevin Cameron Glenelg     - Shovelnose
             
    - Smooth 6 18.60   J.Sammut Whyalla     - Smooth
  8 28.30   D. Porter Whyalla  
             
    - Sthn Fiddler 1 4.50   D.Woolford Coffin Bay     - Sthn Fiddler
  3 8.60   D.Woolford Pt.Lincoln  
  6 11.10   D. Cameron Glenelg  
             
Salmon Australian 1 1.74   Hayley Oldenbeuving Port Hughes Salmon Australian
  2 4.14   S.Miller Ceduna  
  3 3.95   J.Blackmore Victor Harbor  
  4 2.75   Aaron Jackson Gunyah Beach  
  6 4.59   Jacob Maiolo  15yrs Sceale Bay  
             
Samson Fish 6 4.47   Jacob Maiolo  15yrs Sceale Bay Samson Fish
             
Shark-Bronze Whaler 1 3.10   R.Wilkinson Tiparra Light Shark-Bronze Whaler
  3 8.30   R.Wilkinson Cape Elizabeth  
             
Shark - Hammerhead 6 15.2   Paul Skinner Balgowan Shark - Hammerhead
             
Snapper 1 8.20   D.Woolford Pt.Lincoln Snapper
  2 9.88   G.Cheesman Whyalla  
  3 12.00   D.Carn Whyalla  
  6 13.55   J.Summut Whyalla  
  10 12.23   T.Kingston Whyalla  
             
Trevally-Silver 3 2.19   M.Drewer Pt Lincoln Trevally-Silver
  4 3.69   Jacob Maiolo  15yrs Sceale Bay  
             
Trout -Rainbow 1 1.02   S.Yates Barossa Valley Trout -Rainbow
             
Tuna Sthn. Bluefin 6 11.915   Riley Giersch  15yrs Cape Borda Tuna Sthn. Bluefin
  10 10.155   Riley Giersch  15yrs Port MacDonnell  
             
Whiting-King George 1 0.80   D.Woolford Reef Point Whiting-King George
::           ::
DIVISION TWO       LURECASTING    
             
Barracouta 1 1.97   I.Whitrod Victor Harbor 28-Dec-85
             
Barracuda - Snook 1 2.60   R.Horsefall Victor Harbor 22-Jan-83
             
Bream - Black 1 1.83   Shane Evans Coorong 18-Jan-16
             
Carp - European 1 4.56   John Cameron Walker Flat 11-Jun-95
  2 5.15   Marcel Vandergoot Devon Downs 23-Apr-95
             
Flathead - Dusky 1 1.48   A.Hall Whyalla 15-Jul-90
             
         - Sand 1 2.53   C.Whiting Spencer Gulf 15-Sep-81
             
Kingfish-Yellowtail 2 1.64   R.Chenda Rapid Bay 21-Jan-90
  3 4.74   D Giersch Sceale Bay 31-Dec-15
             
Mackerel - Blue 1 1.40   R.St.Clair Victor Harbor 07-Feb-82
             
Mulloway 1 1.43   G.Fuge Torrens Island 21-Jun-81
  2 3.12   G.Bald Coorong 02-Mar-78
  6 27.00   G.Lovell Pt.Adelaide 28-May-90
  8 22.60   R.Wood Pt.Adelaide 25-May-90
  10 26.50   R.Horsefall Murray River 09-Feb-89
             
Mullet 1 1.10   D.Woolford Todd River 02-Sep-86
             
Parrot Blue Throat 1 1.38   I.Whitrod Pages 05-Jul-87
             
Perch - Redfin 1 1.80   S.Mensforth Meadows 07-Jul-85
             
Salmon - Australian 1 4.50   B.Brown Nullarbor Station 03-Aug-80
  2 4.60   R.Fisher Nullarbor Station 03-Aug-80
  3 4.90   G.Brice Nullarbor Station 03-Aug-80
  4 5.20   Paul Wolfendale Sceale Bay 21-Jan-16
  6 5.35   S.Holme Browns Beach 31-Jan-82
             
Samson Fish 2 1.70   R.St.Clair Victor Harbor 17-May-82
  3 7.91   D Giersch Sceale Bay 31-Dec-15
  4 5.95   D Giersch Sceale Bay 28-Dec-14
             
Shark-Bronze Whaler 1 2.10   I.Whitrod Victor Harbor 17-May-82
             
Snapper 1 1.62   R Hill Edithburgh 25-Aug-13
  2 4.00   R.Sinclair Arno Bay 03-Dec-88
  3 3.00   I.Whitrod Victor Harbor 29-Sep-86
  6 7.40   R.St.Clair Victor Harbor 18-May-81
             
Sweep 1 1.70   S. Jackson Greenly Island 20-Feb-94
  2 1.74   D Giersch Sceale Bay 28-Dec-14
             
Trevally - Silver 1 1.90   T Tierney West Coast 14-Jan-93
  2 2.70   R.St.Clair Victor Harbor 15-May-82
  3 2.40   I.Whitrod Victor Harbor 21-Sep-86
             
Trout - Brown 1 1.71   B.Brown Wirrina Lake 30-Jan-81
  2 2.70   K.Cunningham Balakava 17-Jun-84
             
      - Rainbow 1 1.85   G.Deanshaw One Tree Hill 08-May-83
             
Tuna-Sthn Bluefin 4 13.985   D Giersch Sceale Bay 28-Dec-14
  6 15.50   M.O'Connell Pt McDonnell 09-Jun-91
  8 12.50   S.Evans Pt McDonnell 17-Jun-91
  10 14.60   G.Apat Pt McDonnell 09-Jun-91
             
             
Warehou 2 1.59   I.Whitrod Victor Harbor 28-Jul-84
  3 1.81   G.Whitrod Victor Harbor 28-Jul-84
             
DIVISION TWO        JUNIOR LURECASTING    
             
Carp 1 2.78   Kevin Cameron Torrens River 05-Apr-99
             
Salmon 1 1.18   Hayley Oldenbeuving Port Highes 02-Oct-00
  4 4.41   Jacob Maiolo  15yrs Sceale Bay 20-Jan-16
             
Samson Fish 6 6.40   Riley Giersch  15yrs Sceale Bay 30-Dec-14
             
             
Tuna-Sthn Bluefin 6 15.795   Riley Giersch  15yrs Sceale Bay 28-Dec-14
             
DIVISION THREE        FLYFISHING    
             
Carp 3 6.25   Aaron Errington River Torrens 19-Oct-96
  4 6.16   Aaron Errington River Torrens 18-Oct-96
             
Flathead - Dusky 1 3.20   G.Fuge  Pt. Wakefield 17-Feb-88
             
Salmon - Australian 1 2.60   B.Brown Fowlers Bay 15-Sep-81
  3 3.75   Paul Hebditch Far West Coast 21-Nov-00
  4 4.35   G.Fuge Victor Harbor 21-Dec-85
             
Trevally-Silver 2 2.23   A.Smith Victor Harbor 01-Jan-93
             
Trout - Brown 1 2.30   B.Brown Broughton River 27-Jul-85
  2 2.38   B.Brown Broughton River 27-Jul-85
             
      - Rainbow 1 1.80   B.Brown Onkaparinga River 27-Jan-85

           
DIVISION FOUR       GAMEFISHING    
             
Albacore 10 17.95   Andrew Smith Port McDonnell 28-May-98
             
Carp 1 4.34   Gary Simmons River Torrens 03-Nov-96
             
             
Salmon - Australian 1 3.80   S.Pocock Almonta Beach 22-Mar-87
  2 4.50   S. Jackson Scotts Beach 16-Jun-94
  4 4.40   I. Thursby Scotts Beach 17-Jun-94
             
Samson Fish 3 7.55   Riley Giersch Sceale Bay 29-Dec-15
  6 17.02   John Consadine Marion Bay 20-Sep-14
             
Shark - Blue 8 95.00   D.Woolford Bostin Bay 05-Apr-87
  10 48.50   Andrew Smith Victor Harbor 30-Jun-98
             
     -Bronze Whaler 1 10.00   D. Nelli Rapid Bay 31-Jan-93
  2 5.40   M.Vandergoot Yorke Peninsula 02-Mar-91
  4 3.90   K.Mann Christies Beach 25-Feb-84
  6 13.05   G. Trace Outer Harbor 13-Jan-93
  10 24.50   S. Grindle Seaford Beach 07-Mar-93
  15 270.00   A.Suter Ceduna 06-Nov-87
             
     -Hammerhead 2 12.00   John Consadine Port Hughes 09-Dec-00
  4 21.60   A.Parker Boston Island 22-Feb-87
  6 23.70   C.Feuerheerdt Victor Harbor 06-Feb-82
  15 117.00   A.Smith Victor Harbor 25-Feb-91
             
     -Mako 4 69.50   R.Banner Pt.McDonnell 25-May-85
  10 25.45   C.Bell Victor Harbor 10-Jan-82
             
Snapper 1 8.70   Wayne Turner Balgowan 20-Oct-01
  2 13.93   Paul Wolfendale St. Kilda 17-Dec-11
  3 10.20   Richard Hill North Haven 19-Dec-13
  4 13.40   Knut Gassmanis Whyalla 10-Apr-98
  6 12.35   Louise Sullivan Ardrossan 14-Nov-99
  8 13.85   Bob Pannell Whyalla 10-Jul-98
  10 12.92   Marcel Vandergoot Ardrossan 14-Nov-99
             
Trevally 1 1.80   Marcel Vandergoot Victor Harbor 13-Jan-96
  2 2.38   R. Chenda Victor Harbor 02-Oct-93
             
Tuna - Sthn Bluefin 3 12.10   Richard Hill Sceale Bay 07-Jan-15
  4 15.85   M Vandergoot Cape Borda 10-Mar-13
  6 15.75   J.Csortan Pt.McDonnell 23-May-83
  8 21.00   Martin Jones Sceale Bay 25-Jan-99
  10 28.30   Vicki Cox Port Lincoln 02-Apr-02
  24 108.50   John Consadine Port MacDonnell 19-Sep-15
  37 128.63   Paul Wolfendale Cape Jaffa 28-Oct-15
             
DIVISION FOUR       JUNIOR GAMEFISHING    
             
Kingfish 24 18.40   E. Scott Port Augusta 06-Oct-95
             
Salmon 1 0.775   Hayley Oldenbeuving Bird Reef 02-Oct-00
  2 1.935   Paul Skinner Port Lincoln 18-Jan-96
             
Samson Fish 3 4.92   Jacob Maiolo  15yrs Sceale Bay 20-Jan-16
  6 6.18   Jacob Maiolo  15yrs Sceale Bay 18-Jan-16
             
Tuna Southern Bluefin 6 10.38   Jacob Maiolo  15yrs Sceale Bay 18-Jan-16
  24 91.5   Alex Consadine 14 yrs Port MacDonnell 19-Sep-15
             
DIVISION FIVE       HANDLINES    
             
Carp 3 5.46   Darren Hicks Torrens River 18-Jun-95
  4 5.25   Darren Hicks Torrens River 04-Oct-95
             
DIVISION SIX       LANDBASED GAMEFISHING    
             
Carp 1 4.35   Gary Simmons River Torrens 03-Nov-96
             
             
Kingfish Yellowtail 6 13.20   B.Brown Rapid Bay 07-Feb-80
  10 14.00   B.Brown Rapid Bay 09-Jan-80
  24 21.50   S. Discombe Point Lowly 22-Oct-93
             
Mulloway 1 4.988   Shane Evans Coorong 13-Mar-16
             
Salmon Australian 1 3.40   D.Woolford Almonta Beach 14-Mar-87
  2 4.10   I. Thursby Scotts Beach 16-Jun-94
  3 3.02   John Cameron Scotts Beach 26-Jul-01
  4 4.25   I. Thursby Scotts Beach 15-Jun-94
             
Shark-Bronze Whaler 10 52.20   T.Tierney Nundroo 18-Feb-85
  15 168.00   G.Lovell Stenhouse Bay 09-Oct-88
             
DIVISION 7       ALL TACKLE RECORDS    
             
Bream   2.08   David Ellis Coorong 14-Oct-03
Kingfish - Yellowtail   28.30   Vince Ruggiero Port Augusta 26-Aug-00
Mulloway   37.00   Paul Hebditch Far West Coast 21-Nov-00
Ray - Eagle   42.50   Gloris Fiegert Tumby Bay 14-Mar-00
Ray - Smooth   4.24   John Cameron Balgowan 18-Mar-00
Salmon   6.185   Simon Green Sceale Bay 13-Jan-14
Shark - Gummy   11.90   Wayne Turner Balgowan 09-May-01
Shark - Hammerhead   12.00   John Consadine Port Hughes 09-Dec-00
Snapper   16.36   Alan Hall Whyalla 02-May-05
Trevally   5.26   David Marsh Victor Harbour 21-Oct-00
Tuna - Southern Bluefin   28.50   Paul Hebditch Port Lincoln 10-Mar-00
             
ALL TACKLE "LENGTH ONLY" RECORDS          

           
Barracuda Snook   820mm   Lyn Gassmanis Edithburgh 27-Aug-08
Bream-Southern Black   530mm   Shane Evans Coorong 09-Jan-14
Carp - European   750mm   Marcel Vandergoot Point Sturt 01-Feb-16
Cod - Murray   1225mm   James Fitzpatrick Loxton 30-May-16
Flathead. Sthn. Blue-spotted   610mm   Matthew Emery Marion Bay 30-Jun-17
Golden Perch   580mm   Michael Wilson Camel Stn, Cadell 12-Oct-14
Groper, Western Blue   700mm   Richard Hill Sceale Bay 10-Jan-16
Morwong-Blue   690mm   Simon Green Pondalowie Bay 13-Mar-16
Morwong - Jackass   380mm   Simon Green Port MacDonnell 23-Apr-16
Mulloway   860mm   Lucas Weaver Pelican Pt Coorong 14-Nov-15
Nannygai   595mm   David Ellis Jnr. Coffin Bay 10-May-09
Salmon - Australian   765mm   Richard Hill Sceale Bay 09-Jan-16
Samson Fish   1230mm   Marcel Vandergoot Marion Bay 31-May-14
Shark - Bronze Whaler   1830 mm   Simon Green Buffalo Reef 30-Dec-15
Snapper   1070mm   Ashley Smith Arno Bay 29-Apr-09
Sweep, Sea   555mm   Jacob Colls Althorpe Island 11-Jan-17
Trevally-Silver    860mm   Paul Wolfendale Sceale Bay 13-Jan-14
Tuna - Southern Bluefin   1690mm   Simon Green Cape Jaffa 23-Oct-15
Whiting - King George   605 mm   James Goldsmith Marion Bay 06-Mar-14
             
JUNIOR ALL TACKLE "LENGTH ONLY" RECORDS  
       
             
Bream-Southern Black   300mm   Ashton Stansfield 3 yrs West Lakes S/Catchment 14-Feb-17
Carp - European   720 mm   Jacob Maiolo 15 yrs Torrens River 07-Aug-15
Flathead. Sthn. Blue-spotted   530 mm   Joshua Goldsmith 9yrs Althorpe Island 11-Jan-17
Morwong-Blue   590 mm   Jacob Maiolo 15 yrs Marion Bay 11-Mar-16
Salmon   790 mm   Jacob Maiolo 15 yrs Sceale Bay 21-Jan-16
Samson Fish   1200 mm   Alex Consadine  14yrs Marion Bay 20-Sep-14
Sweep, Sea   497 mm   Riley Giersch  15 yrs Sceale Bay 28-Dec-14
Trevally - Silver   660 mm   Jacob Maiolo 15 yrs Sceale Bay 21-Jan-16
             
SUB-JUNIOR ALL TACKLE "LENGTH ONLY" RECORDS
 
       
             
Bream-Southern Black   480 mm   Dusty Willis  8yrs Coorong 04-Apr-15
Carp - European   600 mm   Bailey Evans 8yrs Lake Alexandrina 28-Jan-17
Perch Golden    380 mm   Rhys Fitzpatrick 3yrs Blanchetown upper 23-Mar-17
Perch Redfin   350 mm   Rhys Fitzpatrick 4yrs Birdwood 21-May-17
Mulloway   840 mm   Taya Harper 8yrs Coorong 12-Dec-15
Whiting - King George   440 mm   Eddie Green  3yrs Edithburgh 29-Oct-16